Sobota, 21 kwietnia 2018

Toruń

Kolejny magistracki wydział przenosi się na Bydgoskie

Wydział Edukacji po przeprowadzce na ul. Fałata 39 dołączy do dwóch innych już tam funkcjonujących - Sportu i Turystyki oraz Zdrowia i Polityki Społecznej

Fot.: Grzegorz Olkowski

Justyna Wojciechowska-Narloch

Od piątku interesanci mający sprawy związane z oświatą będą je załatwiać przy ul. Fałata 39. Nie wszystkim się to podoba. Krytykowane są też oszczędności, które lokalowe roszady mają przynieść.

- Niczego się nie można dowiedzieć, nie ma nawet kogo zapytać. Urzędnicy zamiast pracować, zajmują się pakowaniem kartonów. Każą dzwonić w przyszłym tygodniu - usłyszeliśmy wczoraj od dyrektora jednego z toruńskich zespołów szkół.Urząd po urzędzieZa zmianą siedziby m.in. samorządowych urzędników odpowiedzialnych za oświatę stoją oczywiście oszczędności. Miastu budynek przy ul. Fałata 39 użyczył Skarb Państwa na najbliższe 3 lata. W perspektywie jest jeszcze możliwość nieodpłatnego pozyskania obiektu. Już w ubiegłym roku zapadła decyzja, by właśnie tam, w dawnej siedzibie Urzędu Kontroli Skarbowej, ulokować trzy wydziały magistratu i zespół ds. orzekania o niepełnosprawności. Ten ostatni do nowej siedziby przeniósł się już 22 stycznia. Zaraz po nim na Fałata 39 wprowadził się Wydział Sportu i Turystyki. W ostatnich dniach stycznia dołączył do nich Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej, zwalniając pomieszczenia przy ul. Legionów. Te otrzymał magistracki Wydział Informatyki.
Teraz przyszła pora na Wydział Edukacji, który opuszcza właśnie kamienicę przy Wałach gen. Sikorskiego 10.

- To niezbyt szczęśliwy moment, bo szykują się zmiany w sieci szkół, planowane są likwidacje niektórych placówek. Środowisko jest niespokojne - usłyszeliśmy nieoficjalnie od jednego z urzędników.

Taniej, ale czy wygodniej?- Zmiana lokalizacji Wydziału Edukacji poprawi jego dostępność. Chodzi przede wszystkim o korzystanie z nieodpłatnych miejsc parkingowych dla przedstawicieli jednostek podległych wydziałowi - tłumaczyła „Nowościom” Aleksandra Iżycka, rzeczniczka prezydenta Torunia. - Powierzchnia zajmowana dotychczas przez Wydział Edukacji zostanie zagospodarowana przez Wydział Kultury (obecnie mieści się przy ul. Podmurnej 60) i Biuro Obsługi Inwestora oraz Biuro Ekonomiki i Nadzoru Właścicielskiego (dotychczasowa lokalizacja obu przy ul. Grudziądzkiej 126).
Magistrat oszacował, że tylko zmiana lokalizacji zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności i Wydziału Sportu i Turystyki przyniesie w skali roku oszczędności rzędu 135 tys. zł ( odpowiednio 43 tys. zł i 92 tys. zł).

Nie wolno jednak zapominać, że adaptacja obiektu przy ul. Fałata 39 też pociągnęła za sobą spore koszty. Na remont i przystosowanie budynku na Bydgoskim Przedmieściu wydano ponad 213 tysięcy złotych. Trzeba tam było m.in. położyć nowe wykładziny, pomalować ściany, zrobić łazienki i uzupełnić elewację.
Urząd, niezależnie od swojej lokalizacji, ma służyć petentom. Czekamy na Państwa opinie w sprawie budynku przy ul. Fałata 39: tel. 56 611-81-08 lub e-mail justyna.wojciechowska@nowosci.com.pl.